Spotkanie Szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego
Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. Zrzesza cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Jej celem jest m.in. pogłębianie współpracy między tymi krajami. Do czerwca przewodnictwo w grupie V4 sprawuje Polska.
O przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego i listopadowym szczycie w Wilnie rozmawiali w piątek w Krakowie, na zaproszenie szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.
W spotkaniu organizowanym w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) udział wzięli także Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton oraz komisarz ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Sztefan Fuele.
W Krakowie ministrowie dyskutowali o możliwościach wsparcia wschodnich partnerów w ich działaniach na rzecz integracji z Unią Europejską; omówią też sytuację w poszczególnych krajach partnerskich i zastanowią się nad przyszłością oraz rozwojem Partnerstwa po szczycie w Wilnie. Unijnym programem Partnerstwa Wschodniego objętych jest sześć krajów: Ukraina, Białoruś, Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia i Gruzja.